ЗДО (ясла-садок) № 1 "Берізка" Виноградівської міської ради

Сторінка музкерівника

Документація музичного керівника

Орієнтовне планування роботи музичного керівника дошкільного навчального закладу

До переліку обов‘язкової документації музичних керівників дошкільних навчальних закладів, відповідно до «Інструкції про ділову документацію в дошкільних закладах», зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 15 червня 1998 р. за № 378/2818, входять:
2.5.1. Календарний план роботи.
2.5.2. План проведення масових заходів, дійств музично-естетичного циклу.
2.5.3. Сценарії свят, розваг, театральних вистав тощо.

Діагностика музичних здібностей. Тести (С.Науменко)

4. Чуття тембру.
а) грати на інструментах в різних регістрах;
б) грати на різних інструментах, а дитина повинна визначитися;
в) вибрати інструмент для супроводу укр.. нар. танцю «Козачок».

5. Музичне сприймання.
а) заграти п‘єсу без останнього такту, діти повинні визначити чи вона закінчилась;
б) заграти твір і попросити дітей розказати про музику, визначити форму твору;
в) заграти різні за настроєм і характером твори (ввести відволікаючі предмети під час прослуховування).

Починаючи планування, музичний керівник повинен:
- визначити цілі, яких хоче досягнути за певний період;
- поставити перед собою певні завдання;
- визначити засоби та умови їх досягнення.

Планування музичного керівника дає змогу встановити зв'язки між усіма видами музичної діяльності дітей та різними формами її організації; відображає музичний розвиток дитячого колективу у різних вікових групах та кожної дитини зокрема; передбачає розподіл музичного матеріалу за часом з урахуванням конкретних умов дошкільного навчального закладу та кожної групи.

Обов'язковою документацією для музичних керівників є перспективний і календарний плани роботи; план проведення масових заходів та дійств музично-естетичного циклу;каталог матеріалів з музичного виховання (конспекти занять, сценарії музичних свят, розваг і т.п.); графік роботи музичного залу, затверджений завідувачем ЗДО ("Примірна Інструкція з діловодства у дошкільних навчальних закладах" - наказ МОНУ від 01.10.2012 № 1059).

Форма складання перспективних і поточних планів може бути довільна (текстова чи графічна). Плани навчально-виховної роботи складаються для кожної вікової групи окремо. Якщо в закладі є паралельні вікові групи, то для них складається один план на період від 1 тижня до 1 місяця з диференціацією занять в залежності від складу групи, кількості дітей та рівня їх розвитку. План роботи музичного керівника обов'язково узгоджується з планами роботи вихователів. У ньому відображаються заняття, індивідуальна робота з дітьми, свята та розваги.

План роботи музичного керівника, як і плани роботи вихователів, перевіряє та затверджує щомісяця завідувач ЗДО  або вихователь-методист.

Перспективний план повинен відображати загальний перебіг навчання, виховання та музичного розвитку дітей. Він може бути розрахований на квартал, півріччя або на весь навчальний рік для кожного вікового періоду. В перспективному плані музичний керівник зазначає загальносадові масові та групові заходи художньо-естетичного циклу.

Календарний план слід складати для кожної вікової групи окремо. Календарне планування може охоплювати проміжок від кількох днів до кількох тижнів з урахуванням усіх організаційних форм музичної діяльності. У календарному плані, який може складатися за різними формами, обов'язково повинні бути зазначені завдання заняття; музичний репертуар та етап роботи з ним; структура заняття; індивідуальна робота з дітьми; робота з батьками та вихователями.

План проведення масових заходів та дійств музично-естетичного циклу включає в себе всі форми роботи з музичного виховання, як-то: проведення свят, розваг, роботу з батьками й вихователями. Свята й розваги плануються як окремий розділ чи додаток до річного плану роботи дошкільного закладу. У плані проведення масових заходів, музичних розваг зазначають тематику, форму проведення, вказівку на терміни, відповідальних та примітку. Саме тому найзручнішою формою таких планів є графічна форма.

Індивідуальна робота з дітьми планується для кожної вікової групи з перспективою на кілька днів у міру проведення занять, свят, розваг та підготовки до них, передбачаючи, з ким із дітей та з якою метою буде проведена ця робота, які завдання передбачено для вправляння дітей, які атрибути та обладнання будуть використані.

Каталог матеріалів з музичного виховання може мати довільну форму ведення, зручну у використанні для музичного керівника. Проте всі зібрані в ньому матеріали варто розподілити у каталозі за розділами:

- чинні програми, навчально-методична література, фахові періодичні видання (автор, назва статті, назва джерела, звідки взято статтю, примітка);

- нормативно-правові документи;

- музичні заняття (назва заняття, вид заняття, мета заняття, примітка);

- свята та розваги, театралізовані дійства (тема свята, назва свята, вікова група, примітка);

- музично-дидактичні ігри та посібники (назва музично-дидактичної гри, інвентарний номер, мета, зміст, обладнання);

- фонотека.

Чітке планування роботи дає змогу музичному керівнику оптимізувати виховний процес, дисциплінувати самого себе й дітей, забезпечити системність та послідовність у роботі, домогтися високої ефективності освітнього процесу.